Twoja aktualna pozycja w serwisie : Przyjaciele Grojca

Przyjaciele Grojca

Marcin Maciejowski

Marcin Maciejowski
M. Maciejowski Fot. M. Korta

Marcin Maciejowski urodził się 14 czerwca 1974 roku w Babicach, ale od urodzenia mieszkał w Grojcu. Tutaj jest jego rodzinny dom i tutaj ukończył szkołę podstawową. Następnie kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Krzeszowicach. Studiował na Wydziale Architektury w Politechnice Krakowskiej, ale po III roku przerwał studia, by przenieść się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2001r. ukończył Wydział Grafiki. Dyplom uzyskał w pracowni plakatu profesora Piotra Kunce. Zaraz po studiach uzyskał stypendium Koncernu Bayer w Leverkusen.
W 2002 roku został laureatem Paszportu Polityki.
W latach 1996-2001 był członkiem Grupy Ładnie. Założył i redagował z Rafałem Bujnowskim
i Wilhelmem Sasnalem „Słynne Pismo we Wtorek”.
Od 2000roku Marcin Maciejowski współpracuje z tygodnikiem „Przekrój”. Współpracuje z galeriami Raster
z Warszawy, Meyer Keiner z Wiednia, Wilkinson Gallery z Londynu, Leo Koenig Inc z Nowego Jorku oraz Galerie Thaddaeus Ropac z Paryża. Obrazy Marcina Maciejowskiego znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Zderzak oraz w galeriach
i u prywatnych kolekcjonerów z różnych krajów Europy i Stanów Zjednoczonych.

Marcin Maciejowski, mimo wielkiej popularności, jest bardzo skromnym młodym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru. Sam mówi, że nie lubi rozgłosu i całego tego zamieszania, które wokół niego się dzieje.
A dzieje się wiele. W Muzeum Narodowym w Krakowie można było obejrzeć wystawę ponad stu obrazów Marcina i fakt ten nazwano „wydarzeniem roku”. W „Przekroju” ukazał się artykuł zatytułowany „ Maciejowski: Nowy Matejko”.

Obok twórczości Marcina Maciejowskiego nie można przejść obojętnie. Jego obrazy poruszają bowiem wiele spraw, które nas cieszą, smucą i intrygują. Czasami widzimy w nich trochę ironii i spojrzenia z dystansu na pewne zjawiska społeczne. Obrazy Marcina mówią, czy to poprzez napisy jak w komiksach, które są często elementem obrazu, czy też poprzez ukazanie emocji osób portretowanych. Często patrząc na obraz, jesteśmy przez artystę pobudzeni do refleksji i przemyśleń dotyczących zarówno życia codziennego jak też patrzenia na sztukę.

Obraz - Look my eses.. Spójrz. Moje oczy są rozmarzone, nawiązuje do mickiewiczowskiego wiersza „Romantyczność”. Jak patrzeć na obraz? Czy sercem i widzieć te rozmarzone oczy, czy szkiełkiem i widzieć tylko formalne rozwiązania malarskie.

Obraz – Are you really from the art. World? Czy naprawdę jesteś ze świata sztuki? - to pytanie które może zadaje sobie każdy artysta, który ma nam coś do powiedzenia poprzez swoją twórczość. Marcin Maciejowski jest rysownikiem, malarzem i jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Obecnie artysta przygotowuje wystawę w Regensburgu k. Monachium, gdzie 1 lipca ma odebrać prestiżową niemiecką nagrodę
za malarstwo – Lovis Corinth Preis.

Obrazy Marcina Maciejowskiego