Twoja aktualna pozycja w serwisie : Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiaczek”

Zespół pieśni i tańca "Krakowiaczek"

Zespół powstał w styczniu 2003 roku z inicjatywy Zofii Gniewek, ówczesnej dyrektorki szkoły w Grojcu. Prowadzenia zespołu podjęła się Teresa Majewska, która w tym celu ukończyła kursy doskonalenia zawodowego o specjalizacji tańce regionalne. Aby zespół prowadzić profesjonalnie i stroje były autentyczne zadbano o kontakt z etnografem i choreografem.

Zespół występuje we wsi , w gminie i powiecie na różnych okolicznościowych imprezach. Reprezentuje powiat , biorąc udział w przeglądach i konkursach. „Krakowiaczek” był też zaprezentowany w filmie promującym ziemię chrzanowską.

Dzieci i młodzież biorą udział w prestiżowym Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionu Krakowskiego
w Łoniowej, zdobywając nagrody. Zespół „Krakowiaczek” w 2005 roku, występując wraz z zespołem „Grojcanie” zdobył I miejsce, w 2006 II miejsce, a w 2009 roku, występując samodzielnie zdobył I miejsce w przeglądzie grup obrzędowych w Wygiełzowie.

Na swoim koncie zespół ma jeszcze wiele ważnych występów, które były wyróżniane lub nagradzane.
W październiku 2008 roku, pięknym Koncertem Jubileuszowym zespół uczcił 5-lecie swojego istnienia. W lipcu 2009 r. Krakowiaczek był gościem Festiwalu „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. Tam też odbyły się warsztaty dla uczestników wyjazdu. Prowadziła je instruktorka Gabriela Kowalska (Studio Tańca i Ruchu- Jazzgot), wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego. Sali tanecznej użyczył, zaprzyjaźniony
z „Krakowiaczkiem” Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza. Obecnie zespół podzielony jest
na trzy grupy wiekowe- rytmiczną, dziecięcą i młodzieżową. Kierownikiem zespołu jest Teresa Majewska, kierownikiem artystycznym – Patryk Rutkowski, a muzykiem zespołu Piotr Malczyk.

W działania Krakowiaczka chętnie włączają się rodzice tancerzy. Niektórzy, tak jak Iwona Giermek nawet tańczą
w zespole wraz z dziećmi . Kierownik Teresa Majewska kończy obecnie Studium Taneczne – instruktorski kurs kwalifikacyjny w zakresie tańca ludowego.

W lipcu 2010r zespół będzie brał udział w Balkan Folk Fest 2010 w miejscowości Primorsko w Bułgarii.

Krakowiaczek jest wspierany finansowo przez Stowarzyszenie Sympatyków Grojca i Radę Sołecką, a instruktorów opłaca Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni.

Galerie zdjęć zespołu